Program


Monday, 2 Juli 2012


13:00  
Registration & Coffee
14:15 Welcome Address (Ulrich Meyer)
14:20 Invited Talk

Laurent Perron (Google Paris, Operations Research Team Lead):

Algorithms and Operations Research at Google
15:20 Coffee Break


Session 1

15:45  
Björn Buchhold, Elmar Haussmann (Uni Freiburg):

Semantic Full-Text Search with Broccoli
16:15 Vitaly Osipov (KIT Karlsruhe):

Advances in Suffix Array Construction for Various Machine Models
16:45- Tanja  (KIT Karlsruhe):
17:15
Fully-Dynamic Cut Tree Construction
17:30 Business Meeting


 

Tuesday, 3 Juli 2012


Session 2

9:00 Uwe Schöning (Uni Ulm):
Stochastic local search for SAT
9:30 Christian Zielke (Uni Tübingen):

Structure Based Algorithm Engineering for SAT-Solving
10:00  
Stefan Edelkamp (Uni Bremen):

The Weak-Heap Data Structure Family
10:30 Coffee Break


Session 3

11:00  
Kathrin Trappe (FU Berlin):

Efficient local alignment as prerequisite to structural variant detection in genome comparison
11:30 Nils Kriege (TU Dortmund):

Engineering Graph Algorithms for Cheminformatics
12:00 Matthias Müller-Hannemann (MLU Halle-Wittenberg):

Algorithm Engineering Methodology - A Brief Reflection on its Current State and Future Challenges
12:30 Lunch Break


Session 4

14:00  
Lena Schlipf (FU Berlin):

Shape matching, approximation and simplification
14:30 Alexander May (Uni Bochum):

Decoding Random Linear Codes
15:00 Andrei Negoescu (Uni Frankfurt):

Outperforming LRU via Competitive Analysis on Parametrized Inputs for Paging
15:30 Coffee Break


Session 5

16:00 Wiebke Höhn (TU Berlin):
Analyzing Smith's rule for generalized min-sum scheduling
16:30 Martin Niemeier (TU Berlin):

Scheduling with an orthogonal resource constraint
17:00- 
Marc Goerigk (Uni Göttingen):
17:30 Robust Optimisation Algorithms for Discrete Problems

.
18:00 "Erlebnisführung" Palmengarten
20:00 BBQ

 


Wednesday, 4 Juli 2012


Session 6

9:00 Kati Wolter (Zuse Institut Berlin):

Exact Integer Programming
9:30 Martin Bergner (RWTH Aachen):

Structured Mixed Integer Problems
10:00  
Lasse Kliemann (Uni Kiel):

Engineering of a Population-Based Quantum-Inspired Evolutionary Algorithm for Massive Data
10:30 Coffee Break

 

Session 7

11:00  
Melanie Schmidt (TU Dortmund):

Clustering in Data Streams: Improving BIRCH
11:30 Alexander Kröller (TU Braunschweig):

Algorithms for Art Gallery Variants
12:00 Benjamin Doerr (MPII Saarbrücken):

Matroid Rounding and Asynchronous Rumor Spreading
12:30 Closing Remarks